نحوه چسباندن چسب بینی
نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد از جراحی زیبایی بینی
اسفند ۱۷, ۱۳۹۴
عمل زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی استخوانی
مهر ۲۴, ۱۳۹۵
عمل زیبایی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی و غضروفی یکی دیگر از خدمات عمل رینوپلاستی می باشد که می تواند استخوان برآمده به شکل قوز پشت بینی را کوچک کند و به بینی حالت جذابتر و زیباتر دهد. جراحی بینی های استخوانی یک عمل زیبایی بینی است و بیمار باید همان مراحل را طی کند تا به نتیجه ی دلخواه برسد.

بینی با برآمدگی مشخص بر روی پل، که گاهی بینی رومی یا کج یا بینی استخوانی هم نامیده می ‌شود و می ‌تواند دیگر اجزاء چهره را نیز تحت ‌الشعاع قرار دهد. کوچک کردن بینی یا برداشتن برآمدگی بینی استخوانی ـ یا قوز پشتی بینی ـ بخش لاینفکی از جراحی زیبایی بینی افرادی است که برآمدگی ‌های بزرگ بر روی بینی دارند.

علت ها و دلایل داشتن بینی استخوانی

غالباً عوامل ژنتیک در شکل گرفتن بینی استخوانی نقش دارند؛ داشتن بینی استخوانی و قوز بزرگ بینی عموماً خصیصه ‌ای خانوادگی است. با این وجود، آسیب دیدن بینی، مانند شکستگی، در پدیدار شدن یک برآمدگی مشخص بر روی بینی بی ‌تأثیر نیست. در برخی موارد، صدمه‌ ی وارد شده به بینی در اوان کودکی ممکن است زمانی خود را نشان دهد که دومین جهش رشد بینی در دوران نوجوانی شروع می ‌شود.
افرادی که دارای برآمدگی بر روی بینی خود هستند مانند کسانی که دارای بینی گوشتی یا نوک پهن هستند از مشکلات رایج زیبایی و عدم تناسب اعضای صورت رنج می برند. اکثر موارد برآمدگی و قوز بینی به خاطر مسائل ارثی و ژنتیک ایجاد می شوند و در این حالت رشد بیش از حد غضروف بینی و استخوان آن باعث ایجاد برآمدگی و قوز بر روی پل بینی می شود.

بطور معمول، صدمه های وارد شده به بینی در طول دوره نوجوانی یا کودکی نیز می تواند باعث رشد بیش از حد استخوان و بافت غضروفی موجود بر روی پل بینی و در نهایت ایجاد برآمدگی بر روی بینی شود.

از نظر زیبایی، برآمدگی و قوز روی پل بینی می تواند باعث ایجاد اشکال در تناسب ایده آل صورت فرد شود و تاثیر نامطلوب بر عکس های شخص و بطور خاص عکس هایی داشته باشد که از پهلو گرفته شده اند.

بنابراین برآمدگی روی بینی می تواند باعث کاهش هارمونی اجزای صورت شود و احتمالاً این مهمترین دلیلی است که به خاطر آن بیماران بر روی بینی خود جراحی بینی استخوانی انجام می دهند.

انجام جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

ساختار بینی های استخوانی

یک سوم بالایی پل بینی از استخوان و دو سوم پایینی آن از غضروف تشکیل می ‌شود. اگرچه گاهی برآمدگی و قوز بینی تنها محدود به یکی از دو بخش استخوانی و یا غضروفی می ‌شود، اما اکثراً از اضافی استخوان و غضروف، هر دو، شکل می ‌گیرد.

معمولاً بخش عمده‌ ی برآمدگی استخوان بینی در قسمتی از بینی به نام طاق غضروفی، شامل غضروف‌ های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی، قرار دارد. از آن ‌جایی که غضروف‌ های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی به یکدیگر متصل هستند، آسیب دیدن هر یک از این دو معمولاً بر آن دیگری نیز تأثیر خواهد گذاشت.

ارزیابی و درمان

در ارزیابی پیش از جراحی بینی استخوانی ، سوابق کامل پزشکی بیمار، شامل معاینه ‌ی مجراهای عبور هوا و انسداد ها،  بررسی می ‌شود. اگر بیمار پیش از این جراحی بینی استخوانی انجام داده یا ضربه‌ ای به بینی ‌اش وارد شده باشد، در این ارزیابی شرایط خاص مربوطه مدّ نظر قرار خواهد گرفت. در صورت صدمه دیدن در تصادف، داشتن عکس ‌هایی از زمان قبل از حادثه در تعیین روند درمان مفید خواهد بود.

استخوان‌ های بینی از نظر اندازه، شکل، ضخامت و تقارن بررسی خواهند شد. ترکیب و ساختار بینی استخوانی (نسبت استخوان به غضروف) معین می ‌گردد، و ضمناً در معاینه ‌ی داخل بینی مشخص خواهد شد که آیا انحراف تیغه یا دیگر نا به‌ هنجاری ‌ها بر مجرا های بینی اثر می ‌گذارند یا خیر.

به کیفیت و ضخامت پوست روی بینی نیز توجه خواهد شد تا شناخت کافی در مورد چگونگی پوشش داده شدن بینی پس از بر طرف شدن یا کوچک شدن برآمدگی بینی استخوانی توسط بافت نرم و پوست روی بینی به دست آید.

برای از بین بردن برآمدگی و قوز بینی های استخوانی ، عموماً هم از استخوان و هم از غضروف برداشته می ‌شود. در هنگام جراحی بینی استخوانی ، برش ‌هایی ایجاد می‌ شوند تا بتوان پوست را بلند کرد و به غضروف و استخوان دست یافت .برخی از جراحان برآمدگی بینی های استخوانی را با شکستن بخش زائد توسط ابزار تراش کوچک می ‌کنند، و برخی دیگر با دقت فراوان و به آهستگی آن را ” سمباده ” می ‌زنند تا نظارت بهتری بر روند جراحی بینی استخوانی داشته باشند؛ و به این ترتیب کوچک‌ سازی طبیعی، هموار و با لبه ‌ی سه بعدی بدون بروز هیچ نا به ‌هنجاری انجام می ‌شود. سپس آنها از روش کنترل شکستگی به منظور بیشینه‌ سازی احتمال دستیابی به نتایج پایدار و مطمئن با کمترین ورم و کبود شدگی استفاده می ‌کنند.

از منظر زیبایی‌ شناختی، نمود بینی استخوانی در نیمرخ و نسبت به تمام رخ و از روبه ‌رو و پیش ‌آمدگی نوک بینی نیز ارزیابی می ‌شود. هدف آن است تا نتیجه ‌ای متوازن از تمام زوایا به دست آید.

عوارض عمل جراحی بینی استخوانی قوزدار و بینی های غضروفی شبیه به عمل رینوپلاستی ( عمل زیبایی بینی ) است و اگر توسط بهترین جراح های مجرب و زبده انجام شود، این عوارض به حداقل می رسد. هزینه و قیمت برای جراحی بینی استخوانی بستگی به شرایط شما با دیگران متفاوت و منحصر به فرد است. یک دکتر سید علی بصام اول تمام شرایط را ارزیابی می کند و سپس نسبت به تعیین قیمت و هزینه ها اقدام می نماید.

جراحی بینی استخوانی که شامل جراحی بینی استخوانی است، یکی از عمل های جراحی پلاستیک است که به رفع برآمدگی روی بینی یا بینی عقابی و برای کوچک کردن بینی می انجامد. مانند یک عمل رینوپلاستی هزینه و قیمت تمام شده ی آن برای هر بیمار متفاوت است. دکتر سید علی بصام برای عمل بینی غضروفی، حتماً باید شما را از نزدیک معاینه کند.

عوارض بعد از عمل معمولاً نا چیزند و شامل ورم روی بینی و چند عارضه ی جزئی دیگر است که جای هیچ گونه نگرانی نیست. می توانید قبل از عمل نمونه های عمل های قبلی را که توسط پزشکتان انجام شده است را ببینید. بهتر است به تبلیغات شبکه های تلویزیونی که مدعی هستند که می توانند با فرم دهنده و کوچک کننده بینی استخوانی شکل بینی شما را تغییر دهند، اهمیت ندهید. این دستگاه ها تقلبی بوده و مورد تأیید هیچ پزشکی نیستند و عملاً کاری انجام نمی دهند. پس برای تغییر شکل بینی تان، تنها یک راه دارید و آن جراحی کم خطر جراحی بینی استخوانی است.

درمان

بیمارانی که به دنبال حذف برآمدگی بینی استخوانی خود هستند می تواند از روش های درمانی مختلف برای این کار استفاده کنند. برای انجام این کار یک جراح زیبایی معروف یک روش نو آورانه و معتبر جراحی بینی استخوانی ابداع کرده است که به آن در اصطلاح عمل جراحی پنج دقیقه ای گفته می شود. در این روش درمانی با استفاده از تکنیک تزریق پر کننده های پوستی همچون رستیلان، پرلان، ژودرم، رادیوس یا ولما در بالا و پایین پل بینی استفاده می شود و به این ترتیب سطح پل بینی هموار شده و ظاهر آن بهبود پیدا می کند. استفاده از این تکنیک موفقیت آمیز برای بسیاری از انواع مختلف برآمدگی های بینی امکان پذیر است و بطور خاص برای افرادی مناسب است که از عمل جراحی زیبایی بینی ترس دارند و به دنبال بهبود تناسب و توازن صورت خود هستند.

در کنار این تکنیک، همچنین از یک روش سنتی جراحی بینی استخوانی نیز استفاده می گردد که در این روش برای بهبود ظاهر برآمدگی بینی و رفع مشکل آن عمل جراحی بر روی بینی فرد بیمار انجام می شود. تجربه و تخصص پزشک در اجرای این روش مهم است. در طول عمل جراحی زیبایی بینی ، برآمدگی موجود بر روی بینی کاهش پیدا می کند و بطور هم زمان عرض بینی، طول آن و سایر مشکلات مربوط به تناسب بینی اصلاح مجدد می شوند تا به این ترتیب بتوان به ظاهر بهینه و متناسب برای بینی فرد بیمار دست پیدا کرد. کاهش اندازه برآمدگی بینی یک عمل جراحی به نسبت کوتاه است و می تواند با استفاده از بی هوشی عمومی انجام شود. همچنین چند روز پس از انجام عمل زیبایی بینی بیمار معمولاً می تواند به منزل باز گردد. علاوه بر این مراقبت های پس از عمل جراحی معمولاً شامل استفاده از مسکن های ضد درد و آرامش بخش است که بیمار به مدت تقریبی یک هفته از آنها استفاده می کند و پس از آن می تواند به محل کار خود باز گردد.

آیا امکان بازگشت بعد از جراحی بینی استخوانی وجود دارد؟

بازگشت مجدد برآمدگی روی بینی به شدت نادر و غیر معمول می باشد. مدیریت مناسب و مراقبت از بینی پس از عمل جراحی و در طول دوره درمان پس از عمل می تواند ریسک بازگشت برآمدگی بینی یا ایجاد ناهنجاری های دیگر در این ناحیه را حداقل کرده و بطور چشمگیر کاهش دهد.

جراحی بینی عقابی برای کاهش برآمدگی بینی یکی از مشکلات زیبایی رایج بیماران است و افرادی که دچار این مشکل هستند می توانند با مراجعه به دکتر سید علی بصام و مرکز تخصصی درمانی وی با استفاده از تجهیزات کامپیوتری و نرم افزارهای خاص، نتایج احتمالی پس از انجام عمل جراحی بر روی بینی خود را شبیه سازی و مشاهده کنند. استفاده از سیستم تصاویر کامپیوتری می تواند باعث کاهش سطح نگرانی و تشویش بیماران درمورد کبودی بینی در این مرکز شود و به این ترتیب افراد مبتلا می توانند متوجه شوند تناسب اجزای صورت پس از انجام عمل جراحی بر روی بینی آنها به چه صورت خواهد بود.

همان طور که در ابتدا هم گفتیم، عمل بینی استخوانی یا جراحی بینی استخوانی شامل همان مراحل رینوپلاستی است. در طول این عمل شما با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نخواهید کرد. در مورد هزینه و قیمت باید با پزشکتان مشورت کنید.

انجام عمل بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

علت ها و دلایل بوجود آمدن بینی استخوانی

افرادی که دارای به اصطلاح قوز بر روی بینی خود هستند مانند کسانی که دارای بینی گوشتی هستند از معضلات معمول زیبایی و نبود تناسب اعضای صورت رنج می برند. اکثر موارد نا حنجار بینی به خاطر مسائل ارثی و ژنتیک بوجود می آیند و در این حالت رشد بیش از اندازه غضروف بینی و استخوان آن موجب ایجاد برآمدگی و قوز بر روی پل بینی می شود. بطور نرمال، آسیب های وارد شده به بینی در طول دوره دهه های اول زندگی نیز می تواند باعث رشد بیش از حد استخوان و بافت غضروفی موجود بر روی پل بینی و در نهایت ایجاد نا هماهنگی و نا حنجاری بر روی بینی گردد.

از نظر زیبایی، نا هماهنگی و نا حنجاری روی پل بینی می تواند باعث ایجاد اشکال در تناسب ایده آل صورت فرد شود و تاثیر نامناسب بر عکس های شخص و بطور خاص عکس هایی داشته باشد که از نیم رخ گرفته شده اند. بنابراین قوز روی بینی می تواند باعث کمتر شدن هارمونی اجزای صورت می شود و احتمالاً این دلیل اصلی است که به خاطر آن بیماران بر روی بینی خود عمل های جراحی مختلف انجام می دهند.

ساختارهی کلی بینی های استخوانی

بطور کلی یک سوم بالایی پل بینی از استخوان و همینطور دو سوم پایینی آن از غضروف تشکیل می‌شود. اگرچه اغلب ناحنجاری و قوز بینی تنها محدود به یکی از دو بخش استخوانی و یا در مقابل غضروفی می‌شود ، اما معمولا از قسمت مازاد استخوان و غضروف، هر دو، شکل می‌گیرد. معمولاً بخش بیشتر برآمدگی استخوان بینی در قسمتی از بینی به نام طاق غضروفی بینی ، شامل غضروف‌های اطراف و تیغه وسطی بینی، قرار دارد. از آن‌جایی که غضروف‌های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی با هم اتصال دارند ، صدمه به هر یک از این دو اغلب بر آن دیگری نیز تأثیر خواهد داشت.

روش‌های جراحی و کاربرد های آنها

برای از بین بردن ناهنجاری های بینی های استخوانی ، معمولا هم از استخوان و هم ازغضروف برداشته می‌شود. در هنگام عمل، با برش هایی ایجاد می شود تا بتوان پوست را برداشت و به غضروف و استخوان دسترسی پیدا کرد.برخی از جراحان قوز بینی های استخوانی را با برش دادن بخش اضافی کوچک می کنند، و برخی دیگر به آهستگی آن را “سمباده” می‌ کشند تا نظارت بهتری بر روند عمل داشته باشند؛ و به این ترتیب خوش فرم کردن طبیعی، هموار و با لبه‌ های سه بعدی بدون بروز هیچ عوارضی انجام می‌شود. سپس آنها از روش کنترل شکستگی به منظور بیشینه‌سازی احتمال دستیابی به نتایج همیشگی و دلخواه با کمترین تورم و کبودی استفاده می‌کنند.
عوارض جانبی عمل های جراحی بینی استخوانی قوز دار و بینی های غضروفی مانند عمل رینوپلاستی ( عمل زیبایی بینی ) است و اگر توسط بهترین جراح ها انجام شود، این عوارض بسیار کاهش پیدا می کنند. هزینه این جراحی برای هر فرد متغیر است.

انحراف بینی

خیلی از مردم نادانسته به انحراف بینی دچار هستند و به زندگی ادامه می دهند. این امر به این خاطر است که انحراف بینی در اغلب موارد مشکل ساز نیست. انحراف بینی زمانی بوجود می آید که استخوان های بینی یا سپتوم کاملا در مرکز صورت قرار نگرفته باشد.

در نتیجه به نظر می رسد که بینی به یک طرف انحراف دارد. معمولا، انحراف بینی ریشه وراثتی دارد. با این حال، ممکن است در اثر ضربه یا آسیب به بینی نیز ایجاد گردد.
پزشک متخصص زیبایی قادر است شکل سپتوم و استخوان های بینی را دگرگون کند و آن را به طور دائم به حالت صاف و متقارن درآورد.

پهن بودن بینی

بعضی افراد تصور می کنند که ظاهر بینی شان از روبرو و یا شاید از کنار، خوب به نظر می رسد؛ اما دلیل ناراحتی آنها، پهن بودن بینی شان است و به همین دلیل تمایل به باریک کردن آن دارند.

چنانچه بینی پهنی دارید، مصداق های زیادی وجود دارند که تعیین می کنند از عمل رینوپلاستی می توانید چه چیزی انتظار داشته باشید. اگر پوست اطراف بینی تان ضخیم است، جراح می تواند شکل بینی را تغییر دهد و یا حتی می تواند آن را کمی باریک تر نماید، اما اگر پوست زخیم باشد نمی تواند آن را از حدی باریک تر کند. به هر حال اگر بینی شما ساختار پهنی را داراست، معمولا توسط عمل زیبایی بینی می توان پهنای بینی را به مقدار زیادی کم کرد.

بزرگ بودن بینی

چنانچه بزرگی بینی شما به چشم می آید، شما این شانس را دارید که حجم بینی تان را تا حد زیادی کاهش دهید. اغلب بینی های بزرگ دارای ساختار زمینه ای استخوانی بزرگی هستند که باعث می شود تغییر شکل آن ها کار آسانتری باشد. به هر حال مهم است که یادتان باشد که اگر بینی بزرگی دارید، با عمل جراحی زیبایی بینی نمی توانید به مقدار زیاد بینی خود را کوچک کنید.

این امر به این دلیل است که بینی را تا حدی باید تغییر شکل داد که نسبت تناسب صورت فرد بر هم نخورد. اگر برای مثال جراح شما بیش از حد بینی تان را کوچک کند، در این صورت شاید با سایر اعضای صورتتان تناسب نداشته باشد، برخی افراد، در مراحل بعدی زندگی شان، بینی شان برگتر می شود، مثل افرادی که مراحل پیشرفته از بیماری روزاسه روی آنها تاثیر می گذارد.

در چنین افرادی به دفعات بیشتری عمل جراحی نیاز خواهد بود تا شکل بینی را دستخوش تغییر کنیم و تکنیک جراحی که می توانیم اعمال کنیم، نسبتا محدود خواهد بود.

جراحی بینی استخوانی

3 دیدگاه ها

  1. رمضانی گفت:

    جراحی بینی استخوانی راحت تر است یا جراحی بینی نوک پهن؟

    • شمسایی گفت:

      نتیجه عمل زیبایی بینی معمولا به مهارت جراح بستگی دارد اما این نتیجه در بیماران با توجه به نوع پوست آن ها نیز متفاوت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *