آیا بعد از جراحی بینی صدای من تغییر خواهد کرد؟

برخی از بیماران شاید نگران این باشند که جراحی زیبایی بینی می تواند صدای آنها را دستخوش تغییر کند به خصوص اگر شخصیت و شغل آنها وابسته به صدایشان باشد . یک پژوهش علمی در مجله جراحی پلاستیک منتشر شده است که بیماران باید از یک خطر احتمالی که جراحی پلاستیک ممکن است بر روی صدای آنها تاثیرر منفی بگذارد آگاه باشند.

تغییر صدا چگونه اتفاق می افتد ؟

یک بررسی درباره کیفیت صدای ۲۷ بیمار که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند انجام شده است این بررسی درچند بیمارستان انجام گرفته است که ۲۲ نفر از این بیماران از صدای خود به صورت حرفه ای استفاده می کردند. ابتدا بیماران یک برگ پرسشنامه را تکمیل کردند و درک آنها از مشکلات صدایشان رتبه بندیی شد.

صدای آنها قبل و بعد از عمل جراحی بینی ضبط شد و توسط شنوندگان آموزش دیده تحت بررسی قرار گرفت که قرار بر این بود که این شنوندگان از اینکه صدای ضبط شده مربوط به قبل از عمل زیبایی بینی است یا بعد از عمل جراحی بینی ، اطلاعی نداشته باشند. از پرسش نامه های بدست آمده این نتیجه استخراج شد کهه کیفیت بعضی قسمت های صدا تغییر کرده است . با این حال تغییری که بر صدای مورد نیاز در فعالیت های طبیعی روزانه تاثیر بگذارد وجود نداشت.

جراحی بینی

نتیجه تحقیقات :

شنوندگان آموزش دیده تغییری در کیفیت صدا مشاهده کرده بودند . یکی از مواردی که دیده شد این بود که صدای بیماران مانند حالت سرماخوردگی به نظر می رسید. این نوع صدا، حاصل از زمانی است که هوا به اندازه کافی از داخل سوراخ های بینی رد و بدل نمی شود و معمولا نشان می دهد که فرد دچار گرفتگی بینی است. از تجزیه و تحلیل صوتی بدست آمده است که تغییر در فرکانس و همچنین دامنه برای یک صدای خاص مرتبط است با میزان باریک شدن سوراخ بینی بعد از عمل زیبایی بینی . از این رو توضیح داده شد که تغییر در سطح سوراخ های حفره ی بینی ممکن است مقاومت در برابر جریان هوا را بیشتر کند که در نتیجه به کاهش در بلندی صداا می انجامد .

تجزیه و تحلیل اصوات نیز نشان داده است که فرکانس اولین و دومین نجوای تو دماغی برای واج های “م ” و ” ن ” بیشتر شده در حالی که دامنه این نجوا ها به طور قابل ملاحظه ای بعد از جراحی زیبایی بینی کمتر شده است . همین الگو برای واج ” آ ” وقتی که بین دو صامت تو دماغی تولید می شود دیده شده است مانندد کلمه ی ” من ” .

نتیجه گیری :

جراحی زیبایی بینی می تواند به وسیله باریک کردن مجراهای بینی، مشخصات صدا را تغییر دهد. جراحی بینی اثرات کوچکی بر روی صدا خواهد گذاشت اما این تغییرات به طور کلی برای بیشتر بیماران مشکل ساز نیستند . با این حال برای اشخاصی که به طور حرفه ای به صدای خود وابسته هستند جراح زیبایی بینی میی بایست قبل از عمل جراحی بینی در مورد این تغییرات با بیمار صحبت کند و عمل زیبایی بینی خود محافظه کارانه تر انجام دهد.

1 دیدگاه

  1. Nana گفت:

    با سلام من قصد دارم خواننده بشم می خواستم هم بینی خود را عمل کنم هم صدام را صدام خوبه ولی نمی تونم بلند بخونم می خواستم بدونم جراحی تغییر صدا تو ایران امکان پذیره و هزینش در چه رنجی است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *