عمل ترمیمی بینی چیست ؟

عمل ترمیمی بینی ، عمل مجدد بینی به منظور بهتر نمودن نتیجه‌ی ضعیف عمل پیشین است و می‌توان آن را یکی از سخت ترین جراحی‌های پلاستیک به شمار آورد. عمل ترمیمی بینی دو حالت دارد؛ در گونه‌ی نخست، اصلاح کوچکی بر روی نتیجه‌ی قابل قبول به دست آمده صورت می‌گیرد. در این حالت، بیمار از ظاهر کلی بینی راضی است، اما خواهان انجام یک اصلاح کوچک و جزئی می باشد؛ مثلا، برآمدگی بسیار ناچیزی بر روی پل بینی باقی مانده است یا بر روی نوک بینی، لبه‌ی نا هنجار کوچکی وجود دارد که باید در عمل دوم تصحیح شود. این گونه از عمل ترمیمی بینی معمولاً عملی با پیچیدگی خیلی کمتر است و بیمار در مجموع از انجام عمل توسط جراح اول رضایتمند است و اعتماد به جراح از میان نرفته است. عموماً بیماران به خاطر چنین اشکال‌های جزئی مشکل دار نمی شوند.

گونه‌ی دوم زمانی رخ می‌دهد که عمل ترمیمی بینی به آن منظور انجام می‌شود تا نتیجه ضعیف پیشین تصحیح گردد. عمل جراحی زیبایی بینی ناموفق یکی از تخریب ‌کننده‌ترین تجربه‌هایی است که بیماران در انجام عمل جراحی پلاستیک با آن دست و پنجه نرم می کنند. معمولاً بیمار پس از چندین سال، سرانجام تصمیم نهایی خود را می‌گیرد و برای انجام عمل رینوپلاستی به جراح مراجعه می‌کند. بنابراین وقتی بینی‌ای با ظاهری بدتر از بینی اولیه‌ی خود بر روی صورت‌اش می‌بیند، به شدت ناامید می‌شود. اعتماد به نفس‌اش کاهش می‌یابد و فعالیت‌های اجتماعی‌اش ضعیف می شود. من از صمیم قلب اندوه و پریشانی عاطفی بیمارانی را که متحمل چنین حالاتی می‌شوند درک می‌کنم و خود را متعهد به یاری‌شان می‌دانم.

دلایل متعددی برای عدم موفقیت در جراحی زیبایی بینی وجود دارند. با وجود این، خطای تخصصی و تکنیکی در طول جراحی معتبر ترین دلیل است. تجربه‌ی جراحی، برنامه‌ریزی پیش از عمل و تکنیک دقیق جراحی در کسب نتیجه‌ی مناسب رینوپلاستی نقش اساسی دارند. ایجاد برش‌ها در مکان نامناسب، برداشتن زیاد از حد غضروف و استخوان از پل بینی و همین‌طور غضروف‌های نوک بینی ـ که منجر به تضعیف حمایت ساختاری و کلی بینی می‌شود ـ همگی ظاهری ناخوشایند و غیرطبیعی را در پی خواهند داشت؛ و موجب توجه و خیره نگاه کردن‌های اضطراب‌آور دیگران به بینی بیمار می‌شود.

با افزایش تعداد عمل‌های زیبایی، درخواست انجام عمل ترمیمی بینی نیز بیشتر شده است. از سوی دیگر، بسیاری از جراحان جراحی پلاستیک تمام قسمت‌های بدن را قبول می‌کنند و همینطور متخصصین انگشت‌شماری هستند که تنها عمل مربوط به بینی و صورت را انجام می‌دهند. جراح پلاستیکی که سالانه فقط ۵ تا ۱۰ رینوپلاستی انجام می‌دهد، احتمالاً بهترین جراح برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی نخواهد بود؛ و مشخصا از تجربه کافی یا آموزش لازم برای انجام چنین عملی برخوردار باشد. در این بین، حس زیبایی‌شناسی مصرف کنندگان عمل جراحی زیبایی بینی پخته‌تر شده است و به خوبی یک بینی زیبا را از نازیبا تمیز می‌دهند. بنابراین به دست دادن نتایج ضعیف و بالا رفتن انتظارها شمار روزانه عمل ترمیمی بینی را بیشتر کرده است.

عمل ترمیمی بینی یکی از سخت ترین عمل‌های جراحی پلاستیک است. ترمیم بینی آسیب دیده هم از نظر تکنیکی و هم از نظر هنری کاری بسیار دشوار به شماری می‌رود. در اکثر موارد، غضروف‌های باقی‌مانده انحراف یافته یا بدشکل شده‌اند. بنابراین ساختار بینی را باید دوباره با استفاده از پیوندهای غضروفی خلق کرد تا شبیه به ساختمان بینی عمل نشده و دست نخورده به نظر آید.

این بازسازی باید دقیق و به شیوه‌ای سه بعدی جریان داشته باشد تا بینی‌ای با ظاهری زیبا و متوازن با دیگر اجزاء چهره‌ی فرد حاصل گردد. بافت‌های هماهنگ و دستکاری شده را باید با دوباره منظم کردن ساختمان بینی به جایگاه مناسب برگرداند. اینها همه در حالی است که باید با تأثیرهای بدشکل کننده‌ی پوست و بافت‌های نرم زخم شده در نتیجه‌ی عمل ناموفق قبلی نیز دست و پنجه نرم نمود.

عمل ترمیمی بینی

دیدگاه ها بسته شده است