واژه رینوپلاستی به عمل جراحی ترمیمی بینی (ثانویه) گفته می شود.

رینوپلاستی ثانویه، عمل ترمیمی بینی می باشد که پس از عمل جراحی قبلی بینی، به منظور تغییر شکل یا عملکرد بینی انجام می شود.

عمل ترمیمی بینی در مواردی که بد شکلی های بینی و عملکرد آن طی جراحی اولیه به خوبی التیام نیافته است، یا بدتر شده است، به کار می رود.

برخی جراحی بینی ثانویه( ریویژن) را عمل جراحی ترمیمی بینی نیز می نامند. این واژه ی ترمیمی را می توان در مورد عمل های جراحی سوم و چهارم نیز به کار برد.

افرادی که عمل ترمیمی بینی را درخواست می کنند، طی عمل جراحی قبلی عدم توازن بینی شان برطرف نشده است یا بدتر شده است و یا پس از عمل بینی شان دچار ناهماهنگی و عدم توازن شده است.

این عدم توازن و ناهماهنگی بینی با سایر اعضای صورت در اثر عوارض پیش بینی نشده ی عمل جراحی یا به کار گیری روش های غلط و ناقص عمل جراحی به وجود می آید. عمل ترمیمی بینی به مراتب پیچیده تر از جراحی اولیه است.

اولین عمل بینی، همواره بهترین زمان برای برطرف کردن تمامی مشکلات زیبایی و عملکردی بینی است، با این حال با به کار گیری صحیح روش های پیشرفته توسط متخصص جراحی باتجربه، می توان عمل ترمیمی بینی را با موفقیت انجام داد.

اغلب متخصصین جراحی بینی، در جراحی های پیچیده ی ترمیمی بینی نیز تخصص دارند تا بتوانند نگرانی های مراجعین را برطرف کنند. البته مانند عمل جراحی اولیه ی بینی، انتظارات و اهداف فرد از عمل جراحی ثانویه باید معقول و منطقی باشد.

جراح در مورد این اهداف با فرد صحبت خواهد کرد. ارائه ی عکس های قبل از اولین عمل زیبایی بینی می تواند کمک کننده باشد. جراح همچنین ممکن است در مورد عمل های جراحی پیشین و نیز سوابق پزشکی فرد سوال کند؛ که البته این سوالات اجباری نیست.

غضروف های پیوندی (قطعات غضروف جداشده از تیغه ی بینی، گوش یا دنده) اغلب برای انجام اهداف زیبایی در عمل ترمیمی بینی بسیار مهم است. معمولا در اولین جراحی بینی بیشترین میزان غضروف بینی استفاده می شود.

به همین دلیل اغلب به دلیل کمبود غضروف سپتوم از غضروف گوش یا دنده برای پیوند استفاده می شود. سپس این بخش های غضروفی به منظور استفاده درون بینی، به قطعات و ساختارهای مورد نیاز تغییر شکل می یابند.

همانند عمل زیبایی بینی اولیه، تقریبا جایی برای خطا کردن وجود ندارد و بسیار مهم است که به جراح متخصص و با مهارت که در مهارتهای ترمیمی تجربه ی زیادی دارد، مراجعه کنید.

عمل جراحی

عمل ترمیمی بینی با عمل جراحی اولیه متفاوت است و به تخصص منحصر به فرد نیاز دارد تا بتوان دلایل آناتومیکی زمینه مشکلات بینی را تشخیص داد.
در مورد مشکلات جزئی، استفاده از روش های هدفمند موفقیت آمیز خواهد بود و در مورد مشکلات جدی تر، به تکنیک های وسیع تر برای بازیابی و ترمیم نیاز خواهد بود.
برای این که مزیت های استفاده از این روش را به حداکثر برسانید، مهم است که به جراحی که در رینوپلاستی ترمیمی تخصص دارد و شما بتوانید اهدافتان را به منظور بهبودی به طور کامل با او در میان بگذارید، مراجعه کنید.

مهم است که مراجعین عمل ترمیمی بینی محدودیت های این عمل را بدانند و اهداف واقع گرایانه ای داشته باشند.

انواع عمل جراحی ترمیمی بینی

تغییرات لازم در عمل ترمیمی بینی را می توان از طریق دو روش باز یا بسته اعمال کرد. معمولا اگر نیاز به اعمال تغییرات بیش از حد زیاد باشد، از روش باز استفاده می شود. از طریق تکنیک جراحی بسته می توان تغییرات جزئی تر را اعمال کرد.

در جراحی بسته برش های داخلی به منظور رسیدن به ساختارهای داخلی ایجاد می شود. در جراحی باز برشی در پوست بین سوراخ های بینی (کلوملا) زده می شود تا بتوان پوست بینی را بلند کرد و به طور مستقیم ساختارهایی را که قرار است روی آنها کاری انجام شود، مشاهده کرد.

تصمیم گیری برای استفاده از روش باز یا بسته در عمل زیبایی بینی ثانویه به این بستگی دارد که جراح کدام روش را بهتر می داند. هر تکنیک دارای جوانب مثبت و منفی است.

مشکلات رایجی که نیاز به عمل جراحی ترمیمی بینی دارند:

انسداد مسیر تنفس
افتادن غضروف یا استخوان های بینی
ایجاد ظاهر غیر طبیعی در بینی
بدتر شدن عدم تقارن بینی
کاهش بیش از حد و یا کاهش ناکافی ارتفاع پل بینی
شکل گیری ناقص
بزرگ کردن بیش از حد یا ناکافی نوک بینی
باریک کردن بیش از حد نوک بینی
ایجاد جای زخم وسیع در خارج یا داخل بینی

اهداف

در این روش می توان شکل بینی را طوری بازسازی کرد تا بینی که در اثر عمل جراحی پیشین زیادی کوتاه، بلند، بزرگ، پهن و یا باریک شده است، طبیعی تر به نظر برسد.
می توان در صورتی که در عمل زیبایی بینی قبلی مشکل بینی به طور کامل تصحیح نشده است، در عمل دوباره بینی آن را برطرف کرد
چنانچه در عمل جراحی قبلی در تنفس از راه بینی نقص هایی ایجاد شده باشد، می توان آن ها را از طریق عمل ترمیمی بینی به طور قابل ملاحظه ای برطرف کرد.
با مراجعه به جراح متخصص زیبایی، می توان از طریق عمل جراحی ترمیمی بینی می توان حس اعتماد به نفس و امید به داشتن ظاهری طبیعی را به دست آورد.
چالش ها
گاهی اوقات ممکن است بینی فرد عملا بیش از حد تحت عمل ترمیمی بینی قرار گرفته باشد، اما این امر معمول نیست. بزرگترین مانعی که جراح متخصص زیبایی ترمیمی با آن روبرو می شود، تلاش برای ترمیم بینی است که چندین بار مورد عمل ترمیمی بینی قرار گرفته است و بافت محدودی برای کار با آن در دسترس است.
میزان جای زخم و یا درجه ی انقباض پوست می تواند در بهبودی بینی محدودیت ایجاد کند.
با این که ممکن است تا حدی ناامید کننده باشد، در برخی موارد بهتر است از انجام عمل ترمیمی بینی خودداری کنید، چون ممکن است خطرات آن بیش از مزایای آن باشد.
موارد قابل ملاحظه
تعداد دفعاتی که فرد قبلا تحت عمل ترمیمی بینی قرار گرفته است.
وجود جای زخم ناشی از عمل های جراحی پیشین که می تواند ایجاد اختلال کند.
انتظارات فرد

عمل جراحی ترمیمی بینی (ثانویه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *