پرسش های شما در خصوص عمل های زیبایی

پرسش های خود را از دکتر سید علی بصام فوق تخصص گوش و حلق و بینی بپرسید

در اسرع وقت به پرسش شما در همین صفحه پاسخ داده خواهد شد .

با توجه به پرسش های مطرح شده و پاسخ های دکتر سید علی بصام قبل از پرسش سوال خود پرسش ها قدیمی را بررسی نمایید.


آیا بینی های گوشتی پس از عمل زیبایی بینی به حالت اولیه خود بازمی گردد؟ ۱۹٫ دی ۱۳۹۵

در حال حاضر با پیشرفت هایی که در روش عمل زیبایی بینی صورت گرفته دیگر امکان بازگشت بینی های گوشتی پس از عمل زیبایی بینی به حالت اولیه وجود ندارد.


مصرف چه میوه هایی برای بهبود تورم بینی، بعد از جراحی زیبایی بینی مفید است؟ ۱۸٫ دی ۱۳۹۵

مصرف آناناس به دلیل داشتن ماده بروملین باعث سرعت روند کاهش تورم بعد از عمل زیبایی بینی می شود. البته باید توجه شود که میوه آناناس به صورت تازه مصرف شود و نه به صورت کمپوت.


کبودی صورت بعد از عمل زیبایی بینی تا چند روز طول می کشد؟ ۱۸٫ دی ۱۳۹۵

کبودی صورت بعد از عمل زیبایی بینی معمولا یک هفته تا ده روز به طول می انجامد. البته امروز با استفاده از داروها و تکنیک های جدید در عمل زیبایی بینی و همچنین روش های بیهوشی، کبودی صورت بعد از عمل زیبایی بینی بسیار کمتر شده است.


معمولا برای عمل زیبایی بینی فصل خاصی از سال مد نظر است؟ ۱۸٫ دی ۱۳۹۵

به طور طبیعی فصل خاصی برای عمل زیبایی بینی پیشنهاد نمی شود اما کسانی که در فصل زمستان زیاد سرما می خورند بهتر است در زمستان عمل زیبایی بینی انجام ندهند.


آیا احتمال این وجود دارد که بعد از عمل زیبایی بینی نیاز به جراحی ترمیمی بینی وجود داشته باشد؟ ۱۶٫ دی ۱۳۹۵

اگر بخواهیم به صورت آماری بیان کنیم می توانیم بگوییم معمولا ده درصد از عمل های زیبایی بینی احتیاج به عمل ترمیمی بینی دارد که این عمل نیز شامل رفع اشکالات جزئی و روش کاملا ساده است.


آیا بعد از عمل زیبایی بینی تنفس مشکل می شود؟ ۱۶٫ دی ۱۳۹۵

بعد از عمل زیبایی بینی به دلیل ورم بافت های داخلی بینی و همچنین وجود ترشحات تنفس کمی دچار مشکل می شود ولی با گذشت یک ماه از جراحی زیبایی بینی این مشکل برطرف می شود و تنفس به حالت عادی برمی گردد.


بعد از عمل زیبایی بینی تا چند روز باید در بیمارستان بستری بود؟ ۱۶٫ دی ۱۳۹۵

در حالت عادی و کسانی که در عمل زیبایی بینی مشکل خاصی نداشته اند همان شب از بیمارستان مرخص می شوند و نیازی به گذراندن شب در بیمارستان را ندارند.


کسانی که عمل زیبایی بینی انجام می دهند تا چند روز بعد از عمل باید استحراحت کنند؟ ۱۶٫ دی ۱۳۹۵

معمولا تا چهار روز بعد از عمل زیبایی بینی باید به طور کامل استراحت نمود و از انجام هر نوع فعالیتی که به بینی فشار وارد می کند خودداری نمود. افرادی که دارای شغل های سنگین هستند تا دو هفته باید استراحت نمایند و فعالیت سنگین نداشته باشند.


بعد از عمل زیبایی بینی چرا از تامپون استفاده می شود؟ ۱۶٫ دی ۱۳۹۵

تامپون پانسمانی است که بعد از عمل زیبایی بینی در بینی قرار داده می شود تا از خونریزی و ورم بیش از حد بینی جلوگیری شود. ولی اگر بیمار خودش نخواهد می شود از تامپون استفاد ه نکرد.


آیا این ذهنیت درست است که بعد از عمل زیبایی بینی باید بینی را ماساژ داد؟ ۱۵٫ دی ۱۳۹۵

تمام کارهایی که باید روی بینی انجام شود حین عمل زیبایی بینی و در اتاق عمل انجام می شود و بیرون از اتاق عمل نیازی به دستکاری و ماساژ نیست.


افرادی که عینکی هستند چه مدتی پس از عمل زیبایی بینی می توانند عینک بزنند؟ ۱۵٫ دی ۱۳۹۵

افرادی که عینکی هستند تا سه ماه بعد از عمل زیبایی بینی نمی توانند از عینک استفاده کنند و در این مدت می توانند لنز استفاده نمایند و افرادی که می خواهند از عینک آفتابی استفاده کنند باید وسط فریم بینی را با چسب طوری بپوشانند که وزن زیادی را به تیغه بینی تحمیل نکند.


آیا قوز بینی را می توان بدن جراحی از بین برد یا این کار حتما به عمل زیبایی بینی احتیاج دارد؟ ۱۵٫ دی ۱۳۹۵

بدون عمل نمی توان تغییراتی در شکل شاختاری بینی به وجود آورد و ایرادات آن را اصلاح کرد بنابراین برای برطرف نمودن این مشکلات حتما باید عمل زیبایی بینی انجام داد.


بعد از عمل زیبایی بینی تا چه زمانی نباید ورزش کرد؟ ۱۵٫ دی ۱۳۹۵

یک ماه بعد از عمل زیبایی بینی می توان ورزش های سبک انجام داد این ورزش ها می تواند مثل ایروبیک و پیاده وری و یا ورزش هایی که به صورت بیمار صدمه نزند باشد.


آیا می توان همزمان با شکستکی بینی، عمل زیبایی بینی نیز انجام داد؟ ۱۵٫ دی ۱۳۹۵

اگر در زمان شکستگی، اسکلت بینی آسیب جدی دیده باشد نمیتوان همزمان با این عمل، عمل زیبایی بینی نیز انجام داد و باید این کار را حدود شش ماه تا یک سال بعد این کار را انجام داد ولی اگر شکستگی بینی خفیف باشد در صورت صلاحدید جراح زیبایی نی توان عمل زیبایی بینی نیز انجام داد.


سلام. من می خواهم بینی ام را عمل کنم و دوست دارم که آن را خیلی کوچک کنم. آیا انجام اینکار درست است؟ ۱۵٫ دی ۱۳۹۵

بینی یک وسیله تنفسی مهم در بدن انسان است و چنانچه ما کاری انجام دهیم که این وسیله تنفسی دچار اختلال شود اصلا درست نیست. کوچک کردن بیش از حد بینی ممکن است فرد را در آینده دچار مشکلات تنفسی حادی کند بنابراین این کار حتما باید مورد تایید پزشک معالع قرار بگیرد.


چند وقت بعد از عمل زیبایی بینی می توان عمل ترمیمی بینی انجام داد؟ ۱۴٫ دی ۱۳۹۵

حداقل باید از اولین جراحی زیبایی بینی ۱ سال گذشته باشد تا ورم تمام قسمتهای بینی مخصوصا قسمت پایین بینی از بین رفته باشد. زیرا قسمت پایین بینی آخرین قسمتی است که ورم آن از بین می رود.


آیا می توان همراه با عمل انحراف بینی، عمل زیبایی بینی نیز انجام داد؟ ۱۳٫ دی ۱۳۹۵

بله. یکی از تخصص های یک جراح زیبایی بینی، اصلاح انحراف تیغه بینی و نیز زیباتر نمودن بینی است. جراح زیبایی بینی باید بتواند همزمان با برطرف نمودن مشکل تنفسی شخص بیمار به زیبایی بینی او نیز کمک نماید.


آیا عمل زیبایی بینی اختلالی در حس بویایی شخص به وجود می آورد؟ ۱۳٫ دی ۱۳۹۵

در عمل زیبایی بینی قسمت هایی از بینی مورد جراحی قرار می گیرد که ارتباطی با حس بویایی فرد ندارد بنابراین تغییری را در حس بویایی فرد به وجود نمی آورد مگر اینکه عمل زیبایی بینی توسط شخصی انجام شود که تخصص کافی را نداشته باشد.


سلام من دیابت دارم میتونم عمل زیبایی انجام بدم ؟ ۲۸٫ آذر ۱۳۹۵

سلام. بله با کنترل قند خون میشه جراحی زیبایی بینی انجام داد


با سلام و خسته نباشید دکتر من بینیم گوشتیه وخیلی کوچیکه و قصد عمل دارم میخواستم بدونم اگر بینی مو عمل کنم مشکلی پیش نمیاید ممنون از شما ۱۸٫ آبان ۱۳۹۵

با سلام در حالت عادی خیر ، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد ولی باید حتما معاینه اولیه صورت بگیرد


با سلام،حدودا یک ماه بعد از عمل ضربه ی خفیفی به سمت چپ بینی م همون قسمتی که قوز بینیم عمل کردم خورد.فقط یکم درد داشت مثلا حدود نیم ساعت اما نه خون اومد از بینیم نه کبود شد،ولی الان که ۵ ماه از عملم میگذره هنوز اون قسمت ورم داره و وقتی بینیم لمس میکنم برآمدگی حس میکنم،بنظرتون این بخاطر برداشتن قوز بینیم هست؟ این برآمدگی با ماساژ از بین میره؟ لطفا راهنماییم کنید ۱۸٫ آبان ۱۳۹۵

سلام باید بینیتون معاینه بشه اینجوری نمیشه اظهار نظر کرد، با ماساژ احتمالا از بین نخواهد رفت


جراح بینی خود را چگونه انتخاب کنم و چطور مطمئن باشم که نتیجه جراحی من خوب خواهد شد؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

رضایت شما بعد از عمل جراحی زیبایی بینی به دو عامل بستگی دارد:

 ۱-شکل بینی شما بعد از عمل جراحی، به تصورات و انتظارات قبل از عمل نزدیک باشد.

 ۲-مشکلات عملکردی مثل اشکالات تنفس و بویایی پیدا نکنید.

در مورد شکل بینی بعد از عمل، باید بفهمید که آیا درک شما از زیبایی بینی و صورت با درک پزشکتان هماهنگ است یا خیر؟

 گرچه کلیات اصول زیبایی شناسی بینی و صورت در تمام دنیا تقریبا یکسان است، اختلافات نژادی هم درزیبا شناسی بینی مهم بوده و باید در نظر گرفته شوند. مثلا بینی زبیا در افراد اروپایی یا سیاهپوستان آمریکا یا زرد پوستان آسیای شرقی یکسان نیست .

نکته ای که شما باید به آن توجه کنید این است که آیا تصور شما از زیبایی بینی و انتظار شما از جراحی، مورد قبول جراحتان هست یا خیر؟ این مطلب رااز دو راه می توانید متوجه شوید:

    ۱-دیدن عکس های قبل و بعد ازعمل . توجه داشته باشید که علاوه برعکس های نیمرخ ،عکس های روبرو هم برای دیدن نتایج جراحی ها بسیار مهم هستند .در ضمن، دیدن خود بیماران عمل شده از نزدیک و سئوال در مورد تجربیات و رضایت  آنها  بسیار سودمند می باشد.

    ۲-طراحی کامپیوتری : پزشکانی که در مطب طراحی کامپیوتری می کنند به شما این امکان را می دهند که با دید زیبایی شناسی ایشان آشنا شوید.مهمترین نکته این است که شما متوجه می شوید جراح، قصد چه تغییراتی در بینی شما دارد و آیا نتیجه نهایی، شما را راضی میکند یا خیر؟ در صورتیکه تغییرات دیگری درعکس بعد ازعمل مد نظر شماست امکان انجام آن را از پزشک بپرسید.

در نهایت بعد از پایان مشاوره ، اتاق پزشک را با رضایت ترک خواهید کرد زیرا :

_اگر از نتیجه عمل بیماران قبلی و طراحی کامپیوتری راضی نیستید،خوشحالید که از جراحی، حداقل با این پزشک ، منصرف شده اید و بعد از عمل واقعی با منظره ای که دوست ندارید روبرو نخواهید شد.

_اگر از نتیجه طراحی کامپیوتری راضی هستید و دیدن بیماران قبلی هم به شما اطمینان خاطر بیشتری داده،خوشحال هستید که یک قدم به ظاهری که همیشه آرزویش را داشته اید نزدیک شده اید.


آیا عطسه کردن فرم بینی را تغییر می دهد؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

افرادی که دارای آلرژی قبلی هستند باید قبل و بعداز عمل تحت درمان آلرژی و حساسیت قرار گرفته تا علایم آن مانند عطسه کردن کاهش یابد تعداد کم عطسه کردن در زمانی که تامپون بینی وجود دارد (یک تا دو روز اول بعداز عمل که هنوز تامپون خارج نشده است) طبیعی است و با مصرف دارو بخصوص آنتی هیستامین و خارج کردن تامپون بینی از بین می رود ولی در صورت تکرار زیاد عطسه می تواند مختصری درد برای بیمار داشته باشد ولی آسیب زیادی به ساختار بینی وارد نمی کند.


آیا با کم خونی می شود عمل بینی انجام داد؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

حداقل هموگلوبین برای عمل بیهوشی عمومی۱۰ میباشدوبیماران بهتراست قبل ازعمل اقدام به مصرف داروهای خونساز بسته به نوع کم خونی داشته باشد مثلاً افراد باکم خونی فقر آهن از مکمل های آهن نمایند در افراد دارای سابقه تالاسمی مینوردرصورت تأییدپزشک داخلی- خون وپزشک بیهوشی می توان اقدام به جراحی بینی نمایند.


بارداری با جراحی بینی چه فاصله داشته باشد؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

قابل ذکر است که بیماران در هنگام حاملگی به هیچ عنوان نباید اقدام به جراحی بینی نمایند چرا که داروهای بیهوشی در زمان بارداری برای جنین مضر می باشد و سلامت جنین را تهدید می کند. بعداز زایمان حداقل ۳-۲ ماه زمان گذشته و بعد اقدام به عمل زیبایی بینی گرفته شود.


سفر با هواپیما بعداز جراحی بینی؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

ترجیحاً بهتراست حداقل یک هفته از عمل بینی گذشته و قالب بینی برداشته شود که در اینصورت مانعی برای سفر هوایی وجود دارد البته مصرف یک قرص آنتی هیستامین و ضد احتقان قبل از سفر هوایی می تواند مانع از تغییرات فشارگوش میانی و علایم آن گردد بیمارانی که خواهان سفر زودتر بعداز عمل جراحی بینی هستند حداقل باید ۴۸ ساعت بعداز عمل و برداشتن تامپون بینی اقدام به سفر کنند تا کاملاً جراح مطمئن شود خونریزی وجود ندارد و البته قبل از سفر با هماهنگی جراح و معرف قرص آنتی هیستامین و ضد احتقان مانعی ندارد البته معمولاً به بیماران توصیه می شود که تا دو هفته بعداز عمل اقدام به مسافرت های طولانی و فعالیت فیزیکی نداشته باشند.


پیوند غضروفی حین عمل لازم است؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

امروزه اکثر جراحان حاذق بعد ا اصلاح انحراف تیغه بینی بخشی از غضروف آنرا بعنوان غضروف پیوندی (Com posit graft) حین عمل زیبایی بینی استفاده می کنند. مهمترین جایی که پیوند غضروفی قرار داده می شود در ناحیه پایه بینی (کولوملا) می باشد و بعنوان پایه نگهدارنده نوک بینی بوده و مانع از افتادگی زودهنگام آن می شودهرچه این غضروف پایه قوی تروباتکنیک بهتری کار گذاشته شود احتمال افتادگی تیپ بینی کمتر است.

دیگر موارد پیوند غضروفی حین عمل بینی برای اصلاح نقص های غضروفی غضروفهای فوقانی کناری (U.L.C) یا غضروفهای پایینی کناری (L.L.C) می باشدکه بعنوان پیوند غضروف spreader یا تکه ای می باشد استفاده از پیوندهای غضروفی متعدد و متنوع حین عمل بینی کچ کاربردهای زیادی دارد.


آمپول کورتون بعداز عمل بینی چگونه است؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

جایگاه تزریق آمپول کورتون بعداز عمل بینی بخاطر تورم بیش از حد موضعی یا غیر قرینگی حاصل تورم بخصوص در بیماران گوشتی می باشد. مثلاً شخصی که دارای تورم یک طرفه حاصل از نسوج نرم (نه غضروف یا استخوان) باشد می توان با تزریق آمپول در موضع طی چند هفته ورم را کم کرد. بهتر است تزریق طی هفته های اول انجام شود چرا که زوتر جواب می دهد گاهاً در بیماران با بینی گوشتی با نوک بینی پهن و تورم در ناحیه سوپراتیپ (Supratip) یا پشت نوک بینی آمپول تزریق می شود می توان بفاصله ۴-۳ هفته ۳-۲ آمپول را تزریق کرد. تزریق توسط پزشک در ناحیه زیر جلدی عمقی می باشد عوارض ناخواسته تزریق شامل- اکیموزیاکبودی – عفونت احتمالی- رنگ پریدگی پوست که حادثه ای موقتی است و بخاطر کم شدن رنگدانه پوست (ملانین) بوده و طی چند ماه خوب می شود- لاغری یا نازک شدن پوست (آتروفی پوست) که بدنبال تزریق سطحی می باشد که عارضه ماندگارتر می باشد – گاهاً تشکیل عروق ریز (تلانژکتازی پوستی) باشد- درد موقع تزریق را می شود با بی حسی با پماد لیدوکائین و استفاده از سرنگ انسولین کاهش داد. قابل ذکر است در بیمارانی که دارای تورم یکپارچه و سرتاسر بینی هستند آمپول کورتون متعدد به بینی اصلاً توصیه نمی شود و ضرردارد.


بینی عروسکی یا فانتزی بهتراست یا طبیعی؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

به جرأت می توان گفت که اکثربیماران خواهان بینی طبیعی واستاندارد می باشندوآنچه درکتب علمی مسنظراست بینی بسیارکوچک باقوس زیادکه به عنوان(Operated nose) مطرح است یک نقص ظاهری وحتی گاهی نیازبه ترمیم مطرح میگردد. بیماران با بینی کوچک و قوس زیاد دچار مشکلات تنفسی عدیده ای هستند و از طرفی فیزیولوژی تنفسی در آنها دچار اختلال بوده و بسرعت با کوچکترین سرماخوردگی سینوزیت می گیرند البته می توان در افراد خواهان بینی عروسکی یا قوسی بیشتر تا حدی خواسته بیمار را در نظر گرفت ولی بهتر است حالت نیمه فانتزی بدون مشکلات تنفسی ایجاد گردد. متأسفانه امروزه بعضی از همکاران با جراحی های خاص و بسیار فانتزی و با قبول خواسته بعضی از بیماران باعث ایجاد Operated nose در جامعه شده اند بطوری که بخش زیادی از عمل های ترمیمی شامل این افراد می باشند چرا که مشکل تنفسی عدیده ای دارند و از طرفی امروزه این بیماران در جهان بنام Persian nose (بینی ایرانی) هم معرفی می شوند.


زمان ترمیم عمل بینی چکونه است؟ ۳٫ آبان ۱۳۹۵

ضایعات و مشکلات بعداز عمل بینی بدو گروه اصلی هستند گروه اول که با تغییرات ظاهری و ساختاری بینی مواجه هستند که باعث بد شکلی بینی می شوند مثلاً بینی دچار کجی یا غیر قرینگی شده یا قسمتی از کناره بینی فرورفته است زمان اصلاح در این گروه بهتر است تا یکسال حداقل صبر کرد تا بینی شکل نهایی خود را بدست آورد و اقدام زود هنگام باعث ریسک عمل های بعدی هم می شود.

گروه دوم کسانی هستندکه دچاراختلال تنفسی می باشندولی شکل بدشکلی یاساختاری ندارنددراین گروه بعداز معاینه داخلی و تعیین علت اول باید از درمان دارویی مانند کورتون استنشاقی (اسپری کورتون) و سایر داروهای دیگراستفاده کردواگرمشکل تنفسی بخاطرضعیف بودن حمایت غضروفی دردریچه های خارجی و داخلی بینی باشد مثلاً پره بینی موقع یا قسمت میانی بینی نفس کشیدن تو می رود (به اصطلاح کلاپس می شود) می توان با کاشت غضروف در ۶ ماه بعداز عمل اقدام کرد. کاشت غضروف بیشتر از غضروف خود شخص (پیوند اتوگرافت) برگرفته از غضروف تیغه بینی یا گوش می باشد یا کاشت غضروف بیمار دیگر (پیوند هوموگرافت) باشد که طی تمهیدات خاصی استریل انجام می شود.

قابل ذکر است بیمارانی که به لحاظ عدم ثبات شخصیتی و یا تحت تأثیر حرف دیگران برای مدل دادن بینی خواهان جراحی ترمیمی می باشند و بینی آنها از نظر جراح مشکلی ندارد و تمام اندکس های علمی رعایت شده است جزو موارد ترمیم محسوب نمی شوند چرا که ریسک عمل دوم در یک بینی خوب نباید به بیمار تحمیل شود. ازطرفی طبق یک قاعده پیش فرض نتیجه جراحی بایددرجهت بهترشدن باشد نه حصول یک بینی ایده آل و رؤیایی. زیرا بکراّت دیده می شود که بعضاً بیمارانی که درصدد تغییر مدل بینی خود برآمده اند و به تن به عمل دوم و سوم و… را داده اند دچار ضایعات جبران ناپذیر بینی مانند نکروز شده اند لذا بیماران بعداز عمل اول در صورت اشتباه شناختی در تفسیر زیبایی نباید اقدام به عمل دوم کنند.


Page 1 of 11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11